Veckans boktips
Slut i bokhandeln - finns på Bokbörsen
Världen öppnas
av Simone de Beauvoir
Världen öppnasSv.utg. 1986
 
Fler böcker av
Simone de Beauvoir
 
 
Wikipedia om författaren
 
 
Bästa pris 60 kr
 
I tredje delen av sin självbiografi berättar Simone de Beauvoir om åren efter freden 1945 och fram till 1962. Beauvoir och Sartre är de ledande intellektuella i Frankrike, omskrivna över hela världen. Hennes författarskap är i ett starkt utvecklingsskede och nu kommer också de litterära framgångarna. Hon får Goncourtpriset för Les Mandarins 1954 och fullbordar de två första delarna av sin uppmärksammade självbiografi.

Simone de Beauvoirs självbiografi omfattar på svenska de fyra delarna En familjeflickas memoarer, De bästa åren, Världen öppnas och Världens gång.
Tempelriddarna och korstågen till det Heliga landet av Piers Paul Read
Tempelriddarna och korstågen till det heliga landetSv.utg. 2003-2005
 
Fler böcker av
Piers Paul Read
 
Wikipedia om författaren
 
 
 
Bästa pris 50 kr
 
En ingående skildring av denna multinationella styrka av krigarmunkar som bildade den första andliga riddarorden och var det första stående, tungt beväpnade och uniformerade rytteriet i västerlandet efter antiken. Tempelriddarnas krigiska verksamhet bars upp av en mäktig organisation, tempelherreorden, som blomstrade ekonomiskt tack vare en effektiv förvaltning av stora gods och en banbrytande internationell bankverksamhet. År 1307 ändade dock deras makt, när Filip IV lät gripa tempelriddarna i Frankrike och beslagtog deras tillgångar. Under tortyr avtvingades de bekännelser om hädelse, kätteri och homosexuella handlingar. År 1312 upplöste påven Clemens V orden. Var tempelriddarna skyldiga till anklagelserna? Och på vilket sätt är deras historia av intresse idag?
Vågen
av Don DeLillo
VågenSv.utg. 1989-2007
 
Fler böcker av
Don DeLillo
 
Wikipedia om författaren
 
 
 
Bästa pris 15 kr
 
I Vågen skildrar Don DeLillo attentatet mot John F. Kennedy och det komplicerade mönster av händelser och stämningar som ledde fram till mordet. Han låter dramats antihjälte, Lee Harvey Oswald - född i Vågens tecken, bli ett instrument för konspirerande CIA-agenter som räknat ut att ett mordförsök på presidenten skulle leda misstankarna mot Fidel Castro, och därmed vrida världspolitiken i önskad riktning. Men planerna genomfördes inte på det sätt som var tänkt ...

Vågen innebar Don DeLillos genombrott som en av de verkligt betydande amerikanska romanförfattarna i sin generation.
Örtmedicin och växtmagi
av Gunnar Göthberg m.fl
Örtmedicin och växtmagiSv.utg. 1982-2001
 
 
 
 
 
 
 
 
Bästa pris 220 kr
 
En praktfull flora över våra medicinalväxter grundad på både folklig tradition och modernt vetande. På 476 sidor och i mer än 800 bilder skildras växter i läkekonstens historia, exotiska växter, häxans magiska örtagård, olika huskurer och inte minst växternas biologi.
Saab 90, 99 & 900
av A. K. Legg och Spencer Drayton
Saab 90, 99 & 900Sv.utg. 1996
 
Fler böcker från Haynes
 
 
Wikipedia om förlaget
 
 
 
Bästa pris 24 kr
 
John Haynes OBE skrev och publicerade sin första bok, om hur man bygger en Austin 7, år 1956 medan han fortfarande gick i skolan. Den första "riktiga" Haynes reparationshandboken skrevs medan han var RAF-stationerad i Aden. Boken baserades på isärtagning och hopsättning av ett projektfordon, och man använde en mängd fotografier för att illustrera arbetsmomenten steg för steg - ett arbetssätt som än idag kännetecknar Haynes handböcker.
 
Sedan Haynes Publishing grundades 1960 har miljontals reparationshandböcker sålts över hela världen. För närvarande finns det ca 300 engelska reparationshandböcker för bilar och drygt 130 för MC. Ett 40-tal av dem har översatts till svenska.
 
Några av Haynes reparationshandböcker som du kan hitta på Bokbörsen: AC Ace, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Ferrari, Fiat, Ford, Harley-Davidson, Honda, Jaguar, Kawasaki, Lada, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Rolls-Royce, Saab, Skoda, Suzuki, Toyota, Vauxhall, Volvo, VW, Yamaha
Furst Nids förbannelse. Del 1 av Krönikorna om Thomas Covenant den klentrogne av Stephen Donaldson
Furst Nids förbannelseSv.utg. 1983-1995
 
Fler böcker av
Stephen Donaldson
 
Wikipedia om författaren
 
 
 
Bästa pris 35 kr
 
Thomas Covenant är framgångsrik författare med lysande framtidsutsikter när ödet drabbar med skoningslös kraft: Han blir leprasjuk – spetälsk. Hans liv slås i spillror, familj och vänner överger honom i motvilja och skräck, och han sjunker ned i depression och självmordstankar. Men än en gång slår ödet till: En olyckshändelse kastar honom genom tid och rum till en värld där magiska krafter är lika självklara som luft och vatten. Här rasar en oförsonlig kamp mot onda väsen ledda av den mörke fursten Nid. Motvilligt inser Thomas Covenant varför okända makter fört honom dit. Han och endast han kan besegra det onda.
 
Krönikorna om Thomas Covenant den klentrogne: Furst Nids förbannelse (1977), Ondskans sten (1978), och Kraften som bevarar (1979)
 
Andra krönikan om Thomas Covenant den klentrogne: Det sargade landet (1980), Det enda trädet (1982) och Det vita guldets herre (1983)
Veckans kriminalklassiker
 
Borkmanns punkt av Håkan Nesser
 
Sv.utg. 1994-2005
Fler böcker av Håkan Nesser
Wikipedia om författaren
 
De tio romanerna om kommissarie van Veeteren utspelar sig i ett obestämt nordeuropeiskt land i den fiktiva staden Maardam. I de fem första böckerna är van Veeteren kommissarie, i de fem sista jobbar han på antikvariat, men är ofta behjälplig vid brottsutredningar. Han är till sin karaktär butter och en smula cynisk, uppskattar mörkt öl, och spelar gärna schack. Han är frånskild, men träffar under seriens gång en ny kvinna, Ulrike Fremdli. Van Veeteren har mycket god personkännedom och lägger stor vikt vid psykologin bakom brotten. Han har bara ett enda olöst fall bakom sig, Fallet G.
 
Bästa pris 15 kr
 
 
Van Veeteren-sviten omfattar:
Det grovmaskiga nätet (1993), Borkmanns punkt (1994), Återkomsten (1995), Kvinna med födelsemärke (1996), Kommissarien och tystnaden (1997), Münsters fall (1998), Carambole (1999), Ewa Morenos fall (2000), Svalan, katten, rosen, döden (2001) och Fallet G (2003). Serien har filmats för TV med Sven Wolter i huvudrollen.
Vad läser du?
Med MINA BÖCKER på Facebook kan du söka bland tusentals recensioner och skriva dina egna. Dela dem i din logg och tipsa dina vänner. Alla dina boktips visas även som betyg och recensioner direkt vid boken på Bokbörsen.
Gröna böcker  -  enkät om Miljövänlig läsning
 
Berätta om dina läsvanor. Vilka val gör DU när du köper böcker. Fyll i enkäten här!
Fler bilhandböcker från Haynes Gör-det-själv
VW Golf
Volvo 440, 460, 480
Opel Kadett
2100 personer följer oss på Facebook - gör det du med
Få de senaste nyheterna först! På www.facebook.com/bokborsen lägger vi regelbundet ut nyheter, marknadsföringsaktiviteter, enkäter etc. Du kan kommentera våra inlägg och skapa egna diskussioner.
 
Bokbörsen har 218 000 medlemmar och 1,9 miljoner begagnade böcker och skivor.
 
Nyhetsbrev med boktips och information från Bokbörsen till dig som läser böcker och är kund hos oss. För att nyhetsbrevet säkert ska komma fram lägger du till information@bokborsen.se bland dina mejlkontakter.
 
Vill du inte ha fler mejl från oss klickar du bara på länken "Avregistrera mig från detta utskick" här nedanför.
© Copyright Bokbörsen AB     Postadress: Box 3527, 103 69 Stockholm
facebook Dela på Facebook   |   support@bokborsen.se   |   www.bokborsen.se
Avregistrera mig från detta utskick
Producerat med Epostservice.se